„Со силата на божествените зборови, си ги поразил мрачните ереси; си ги потопил сите напади Евномиеви, а на луѓето си им проповедал дека Бог е Дух, и со кревањето раце си ги умртвил вразите; си го протерал сето Савелиево служење и си ги уништил сите мудрувања Несториеви. Светителу Василие, моли се на Христа Бога, да им даде прошка на гревовите на оние што со љубов го празнуваат твојот свет спомен“ (седален по полиелејни псалми на утрена на св. Василиј Велики).

 

На 14.01.2018 година, на денот на празникот Обрезание по тело на Господ наш Исус Христос и споменот на светиот Василиј Велики, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Христоски, свештениците Димче Азески, Горан Ставрески и Сашо Целески и ѓаконот Христијан Костоски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен Молебен за Новата година, во кој се помоливме за прошка на гревовите во изминатата година и за благослов, мир, здравје, спасение и благодат во годината што ни претстои. Со благослов на Митрополитот Тимотеј, свештеникот Горан Ставрески се обрати кон многубројниот верен народ со пригодно слово, во кое ја објасни суштината на празникот и величината на светиот Василиј. На крајот, на сите дечиња кои учествуваа во светата Литургија, Дедо Владика им подари пакетче, како и мала сликовница - Василопита, во која накратко е објаснета суштината на традиционалното кршење на лепчето со паричка.

 

svvasilij2018 1svvasilij2018 2svvasilij2018 3svvasilij2018 4svvasilij2018 5svvasilij2018 6svvasilij2018 7svvasilij2018 8svvasilij2018 9svvasilij2018 10svvasilij2018 11svvasilij2018 12svvasilij2018 13svvasilij2018 14svvasilij2018 15svvasilij2018 16svvasilij2018 17svvasilij2018 18svvasilij2018 19svvasilij2018 20svvasilij2018 21   

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Февруар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1