„Си седнал крај изворот во шестиот час, Спасителе, и на Самарјанката си и дал жива вода, поради неизмерното милосрдие. Со неа и ние викаме, пеејќи: Дела Господови, благословете Го непрестајно Господа“ (песна од Канонот на Утрена во Недела на Самарјанката).

 

На 14.05.2017 година, во Неделата на Самарјанката и на празникот на св. пророк Еремија, а по повод шестмесечниот помен за игуманија Агнија, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереите Стевчо Тошевски и Никола Христоски, свештеникот Александар Матески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен и Парастос за игуманијата Агнија, а потоа Митрополитот Тимотеј го освети новиот надгробен споменик на вечното почивалиште на игуманијата Агнија. Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Ете, пролетта на благодатта болсна, Христовото воскресение им засветли на сите, а со него сега свети и сепразничниот и светлоносен ден на маченикот Георгија. Дојдете сите, носејќи свеќи, божествено и светло да празнуваме“ (седален на Утрена на св. вмч. Георгиј).

 

На 07.05.2017 година, ден по празникот на светиот вмч. Георгиј, во Неделата на раслабениот, според вековната традиција во Струга, верниот народ уште еднаш се собра да го прослави великиот маченик, кој со својата славна смрт се вброи во диптихот на свидетелите на Христовото Воскресение. Прославата започна утрото, кога во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Струга беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофор Илија Танаскоски, протоереите Никола Христоски и Темелко Донески, свештениците Васко Голабоски и Петре Бојчиноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Христијан Костоски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодно слово, во кое се задржа на евангелскиот настан за чудото со раслабениот, а посочувајќи го гревот како причина за сите наши духовни и телесни болести. Оваа Литургија, како и секоја друга, беше значајна за сите нас, но ќе остане особено запаметена за свештеникот Васко Голабоски, старешина на храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Струга, кој од раката на нашиот Митрополит Тимотеј, беше одликуван во протоерејски чин, поради неговите несебични залагања во враќањето на имотот на МПЦ-ОА во Струга, долгогодишната успешна организација на Еордијата во Струга, како и поради неговиот успех на сите полиња како парохиски свештеник и старешина на струшкиот храм. Од името на Митрополитот, свештенството и монаштвото од нашата епархија, како и од сиот верен народ, му го честитаме протоерејскиот чин на отец Васко, со молитви уште долги години верно да Му служи на Бога и на светата Македонска православна црква.

Повеќе...

„Непрестајно моли Го Господа за нас кои ти пееме, блежени, како Христов маченик, како оној што мачителот го победи, како изгонител на лукавите духови, како буден пазител, како непосрамен застапник“ (песна од Канонот на Утрена на св. вмч. Георгиј).

 

На 06.05.2017 година, на празникот на св. вмч. Георгиј - Ѓурѓовден, во манастирот „Св. вмч. Георгиј“ во Рајчица, Дебар, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Партениј, протоерејот Никола Христоски, еромонасите Доситеј, Макариј, Еразмо, Ефросиниј и Кирил, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконот Силуан. По завршувањето на Литургијата беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Осум дена по Твоето Воскресение, Исусе Цару, Единородно Слово на Отецот, им се јави на Твоите ученици, иако вратите беа заклучени, мирот Твој давајчи им го, и на ученикот кој не веруваше му ги покажа раните: Пријди и допри ги  рацете и нозете, и Моите нетлени ребра. А тој, откако поверува, Ти викаше: Господ мој и Бог мој, слава Ти“ (хвалитна стихира на Утрена на Томина недела).

 

На 23.04.2017 година, во Неделата по Пасха - Томина недела, во храмот „Св. Никола Чудотворец“ Долна маала во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Никола Христоски, свештениците Сашо Ристески и Владо Недески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати он верниците со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Свештената стомна и неисцрпна манна, од пречистата уроба Го излева Господа; сите да нацрпеме од неа, според својата потреба“ (хвалитна стихира на Утрена на Светли Петок).

 

На 21.04.2017 година, во Петокот од Светла седмица- Источен Петок - Балаклија, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерерјска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Никола Христоски, свештениците Љупчо Симиџиески, Ромео Петрески, Димче Азески, Горан Ставрески, Владо Недески, Љупчо Бакрачески и Роберт Илијевски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светла седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...
Страница 4 од 151

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Август 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6