„Изворот на Дева ги закрепнува душите; ние коишто сме осквернети од страсти, да притрчаме кон Отроковица и да ги измиеме“ (хвалитна стихира на Утрена на Светли петок - Источен петок, Балаклија).

 

На 10.05.2024 година, во Петокот од Светлата седмица, Источен петок - Балаклија, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Кирил Јованоски, протоереите Љупчо Симиџиески и Горан Ставрески, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски, Роберт Илијевски и Васил Михајлоски, еромонахот Никодим и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светлата седмица и беше прекршен празничниот колач, а свештеникот Ѓорѓи Блажевски, со благослов на Митрополитот Тимотеј, се обрати кон верниците со пригодно празнично слово. 

 

 

istpet2024 1

istpet2024 2

istpet2024 3

istpet2024 4

istpet2024 5

istpet2024 6

istpet2024 7

istpet2024 8

istpet2024 9

istpet2024 10

istpet2024 11

istpet2024 12

istpet2024 13

istpet2024 14

istpet2024 15

istpet2024 16

 

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Мај 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31