Почитувани верници!

Изминатата 2012 година, освен како година на големиот Јубилеј 45 години од прогласување на автокефалноста на Македонската православна црква, ќе остане запаметена и по многу други настани, а особено по првите две канонизации извршени во МПЦ, се разбира, во нејзината понова историја. За сите овие настани и Јубилеи, а со посебен осврт на настаните во Дебарско-кичевската епархија, можете да прочитате и да се информирате во новото издание на Светиклиментово слово, кое веќе 24 години нè информира и поучува. Во годинешното издание е поместена и службата на светите новопрогласени пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј. Во богословскиот дел ќе се запознаете со навистина поучни текстови, кои разработуваат теми кои се постојано актуелни и интересни за читање, со оглед на тоа дека се напишани од луѓе кои се наши современици. Навистина вреден за спомнување е и текстот на Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј со наслов „Кратка историја – процес за канонизирање на Божји угодници во православната црква", текст кој веќе еднаш е објавен, но сега ви го презентираме дополнет со условите и начинот на канонизација на Божјите угодници во Македонската православна црква. Во преостанатиот дел можете да се информирате и за новите хиротонии, ракополагања, монашења, осветувања и слично. Од името на нашиот Митрополит и на целата епархија, ви ја честитаме новата 2013 година, со желби за многу здравје, љубов, успех, а со молитва кон Бога, Он секогаш да ве води на патот на спасението. Среќно и од Бога благословено 2013 лето!

 

svklim2013

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Мај 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31