„Ти, единствена, си Го родила Бога преславно, Дево; ти си ја обновила природата со твоето раѓање, Марие! Ти си ја ослободила Ева од првородната клетва, Богородице Пречиста!“ (песна од канонот на Утрена на Рождество на Пресвета Богородица).

 

Празнувањето на споменот на великиот празник на Рождеството Богородично, продолжи на самиот ден, на 21.09.2016 година, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, со света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоереите Димче Ѓорѓиески и Никола Христоски, свештениците Владо Недесеки, Александар Матески, Љупчо Бакрачески и Александар Крстаноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. Празникот беше збогатен и со нова хиротонија. Имено, Митрополитот Тимотеј го ракоположи во ѓаконски чин завршениот богтослов Зоран Ставрески од Македонски Брод. Зоран е роден на 17.07.1984 година во Прилеп. Основно образование завршил во Македонски Брод, а средно во МПБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Моментално е студент на ПБФ „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Од името на Митрополитот, како и од името на целата епархија, му го честитаме ѓаконскиот чин на Зоран, со молитви кон нашиот Спасител и Мајката Божја, тие секогаш да го чуваат на патот на спасението, та верно и непорочно да служи на нашата света Црква.

 

По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.   

Повеќе...

„Една почва порано неплодна, раѓа земја плодоносна, и неплодната, со свое млеко, го храни светиот плод што го даде од својата утроба. Чудо страшно! Хранителката на нашиот живот, која во утробата Го прими Небесниот Леб, со млеко од дојка се храни!“ (стихира на Господи повикав... на Мала Вечерна на Рождество на Пресвета Богородица).

 

Онаа која Го роди и израсна Избавителот од смртта, Господ Исус Христос, денес се раѓа од порано неплодната Ана, и ни засветли како облак светлина. затоа ние недостојните, и пееме и со смелост и се обраќаме на Пречистата: Твоето раѓање, радост и јави на сета вселена! Торжествувањето на овој голем ден на Рождеството на Мајката на нашиот Господ, најпрво го започнавме со посета на манастирот „Пресвета Богородица“ во с. Г. Манастирец, Македонски Брод, каде беше отслужена Акатист на Пресвета Богородица. Во Вечерните часови, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, беше отслужена свечена Вечерна богослужба,  на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоереите Димче Ѓорѓиески, Темелко, Стевчо Тошевски и Никола Христоски, свештениците Ристо Камбуроски, Владо Недески, Александар Матески и Александар Крстаноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По Вечерната богослужба, беше отслужен и Акатист на Пресвета Богородица, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

На 18.09.2016 година, во Тринаесеттата недела по Педесетница, и на празникот на св. пророк Захариј и праведната Елисавета, бешеизвршено преосветување на храмот „Св. вмч. Георгиј“ во с. Старо Нагоричане, Куманово. На Чинот на преосветувањето, како и на светата архиерејска Литургија, чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Нивните Високопреосвештенства Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Тетовско-гостибварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, протоереј-ставрофор Драги Стојановски, игуменот Григориј, протоереите Јовица Ристевски, Виктор Стојчев и Александар Смиљков, свештеникот Дејан Апостоловски, протоѓаконот Сашо Ристов и ѓаконите Сашо Целески и Кире Ѓеогиев. По завршувањето на светата Литургија, беа осветени новите парохиски административни простории и новата крстилница, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Заради Законот Господов твојата глава беше отсечена, о сесвети Јоване! Со непорочна смелост го изобличи злобниот цар беззаконски. Затоа ти се восхитуваат војските ангелски, те слават хоровите од апостоли и маченици. И ние твојот годишен спомен го почитуваме, сеславен, славејќи ја Света Троица, Која тебе те овенча, пророче блажени“ (Стиховна стихира на Вечерна богослужба на Отсекување на чесната глава на свети Јован Крстител).

 

Предвесникот и Крстителот Христов, светиот Јован, кој го подготвуваше избраниот народ за доаѓањето на Спасителот, достојно и со сите почести беше прославен и во нашата Епархија, а централната прослава беше во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски. Денот на славната смрт Претечева, беше одбележан со повеќе важни настани за Бигорската обител. Имено, ден претходно, на 10.09.2016 година, во утринските часови, беше осветен новиот етно-ресторан „Куќата на Мијаците“, кој идејно е осмислен од страна на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, а претставува еден вид мини музеј на мијачката култура и традиција. Ресторанот ќе биде раководен од г-дин Јонче Николовски од Тетово. Чинот на осветувањето го изврши Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Партениј, еромонахот Доситеј, свештениците Владо Недески и Роберт Илијевски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски.  

Повеќе...

„Радувајте се, луѓе, и веселете се! Ангелот што седеше на гробниот камен, тој ни благовести и ни рече: Христос воскресна од мртвите, Спасителот на светот, и со благ мирис ја исполни вселената! Радувајте се, луѓе, и веселете се“ (воскресна хвалитна стихира глас 2).

 

На 04.09.2016 година, во 11 Недела по Педесетница и на празникот на св. мч-ци Агатоник, Зотик, Зинон и други и на св. мч-чка Антуса, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофор Сашо Богданоски, протоерејот Никола Христоски, свештеникот Роберт Илијевски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која подолу во целост ви ја пренесуваме. 

Повеќе...
Страница 1 од 134

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4