На 27 октомври, кога Црквата го слави празникот на преподобна Параскева-Петка (Петковден), Митрополит г. Тимотеј, во истоимениот манастир во село Велгошти, охридско, во сослужение на повеќемина свештенослужители отслужи света Литургија. На божествената Литургија, во ѓаконски чин беше ракоположен богословот Саше Костадиноски од Македонски Брод, кој моментално е студент на Богословскиот факултет во Скопје.

Sport media | Air Jordan
Повеќе...

Саботата, 25.10.2008 г. во предпладневните часови, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј го освети патот кон манастирот св. Спас во Горно Лакочереј, охридско архиерејско намесништво. Патот го пуштија во употреба градоначалникот на Охрид г. Александар Петрески во придружба на останатите советници од локалната самоуправа, а во присуство на повеќе жители од селото, и со настап на културно-уметничко друштво со изведби на повеке народни песни и ора.

Running sports | spike shoes nike running shoe size chart boys

Повеќе...

На 25.10.2008, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на повеќемина свештенослужители, во охридското село Опеница освети камен-теменилник на нова црква-параклис, посветена на светите врачи Козма и Дамјан. Иницијатор за градба на овој параклис е свештеникот Димче Ѓорѓиески, парох варошки во Охрид, кој потекнува од истото село, како и останатите жители од ова село кои живеат и работат во Охрид и се покажани како добри стопанственици.

Sport media | Air Jordan 1 Retro High OG "UNC Patent" Obsidian/Blue Chill-White For Sale – Fitforhealth

Повеќе...

По повод јубилејот 150 години од изградбата на црквата посветена на св. Арахангел Михаил во Струшкото село Ташмаруништа, во присуство на многуброен верен народ, надлежниот Митрополит Дебарско-кичевски и плаошко струшки г. Тимотеј во сослужение на повекемина свештеници од стушкото и охридското архиерејско намесништво, отслужи света Литургија. По завршувањето на Литургијата, Владиката кон многубројниот народ се обрати со празнично слово.

Nike Sneakers | Men’s shoes
Повеќе...

Владиката Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на свештенството од парохиската црква „Св. Богородица – Каменско“ од Охрид, свештениците Љупчо Симиџиоски и Сашо Богдановски, како и свештеникот Игор Никовски и ѓаконот Димче Азески, во попладневните часови отслужи Мало Повечерие со Акатист на Пресвета Богородица.

affiliate tracking url | Air Jordan 1 Retro High OG "UNC Patent" Obsidian/Blue Chill-White For Sale – Fitforhealth

Повеќе...
Страница 282 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5