Почитувани верни чеда на Дебарско-кичевската епархија, во прилог Ви ја пренесуваме беседата од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во 4 Недела на Воскресението Христово - Неделата на раслабениот. 

Повеќе...

На 24.05.2024 година, денот кога ги прославуваме македонските и сесловенски просветители светите солунски браќа Кирил и Методиј, во базиликата „Св. Климент Папа Римски“ во Рим, каде што почиваат светите мошти на светиот Кирил Солунски, беше отслужен Молебен во чест на светите рамноапостолни браќа Кирил и Методиј, на којшто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Кирил Павлески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. На Молебенот присуствуваше Претседателот на Македонија г-ѓа Гордана Силјаноска Давкова, како и многубројни гости. По завршувањето на Молебенот, Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме интегрално.

Повеќе...

Почитувани верни чеда на Дебарско-кичевската епархија, во прилог Ви ја пренесуваме беседата од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. 

Повеќе...

На 19.05.2024 година, во Третата недела на Воскресение - Неделата на жените мироносици, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, зеде учество и сослужуваше на свечената Литургија во храмот „Свети Сава“ на Врачар во Белград, на којашто чиноначалствуваше Неговата Светост Патријархот Српски г.г. Порфириј. На Литургијата сослужуваше и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Санкт-петербургшки и Ладошки г. Варсонуфиј од Руската православна црква, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, како и мнозинството архиереи од Српската православна црква и повеќе свештенослужители од трите цркви. Повод за ова сослужување беше прославата на три Јубилеи, и тоа: 130 години од раѓањето, 45 години од упокојувањето и 10 години од преносот на моштите на преподобниот Јустин Ќелиски. На Литургијата со пригодна беседа се обрати Патријархот Порфириј, а на крајот од Литургијата, Патријархот го прими пригодниот подарок од Руската православна црква - дел од моштите на св. Лазар Четвородневниот и мошти од светите Киево-печерски светии. 

Повеќе...

Почитувани верни чеда, во прилог Ви ја пренесуваме Беседата на Томина недела, од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изговорена во Капелата во Митрополитската резиденција на Плаошник во Охрид. 

Повеќе...
Страница 1 од 282

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Мај 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31