Почитувани верни чеда, во прилог Ви ја пренесуваме Беседата од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изговорена во Капелата во Митрополитската резиденција на Плаошник во Охрид. 

Повеќе...

„Исполнет со Божествениот Дух, ти засветли со делата на благочестието, свети чудотворче Партение; луѓето си ги одвратил од лагата, исцелувајќи ги страдањата на болните. Преподобен отче, моли Го Христа Бога, да ги спаси душите наши“ (седален по трета песна на Утрена на преп. Партениј Лампсакиски).

 

На 20.02.2024 година, на празникот на преподобниот Партениј Епископ Лампсакиски, како и по повод именденот на игуменот на манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Преосвештенство Епископот Аморејски и игумен на манастирот Влатадон г. Никифор, Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритите Калиник (од Вселенската Патријаршија), Матеј (од Грчката православна црква), Доситеј и Кирил, протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Златко Пуреовски, протоерејот Љупчо Симиџиески, свештениците Павел Крцоски и Миле Ангелоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, ѓаконот Хризостом од Света Гора, ероѓаконот Партениј од Танзанија и ероѓаконот Порфириј. Литургијата беше за особена радост на целото братство од манастирот, а особено за долгогодишниот духовен борец, еромонахот Макариј, кој на оваа Литургија, според Одлуката на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, а по предлог на нашиот надлежен Митрополит Тимотеј, беше произведен во архимандритски чин. По завршувањето на Литургијата, беше осветено празничното коливо, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. На самиот крај, Епископот Партениј му подари на Митрополитот Тимотеј копија од стара дарохранилница од Бигорскиот манастир, изработена од седеф, а со цел да го краси престолот во нашиот катедрален храм „Св. Софија“ во Охрид. Епископот Паретбиј го дарува и Епископот Никифор со прекрасна панагија, а на архимандритот Матеј му подари епитрахил и надбедреник, изработени од сестрите од манастирот во Рајчица. На крајот го дарува и новиот архимандрит Макариј со прекрасен граден крст.  

Повеќе...

„Раширени небеса, разумно веселете се; и земјо, радувај се, зашто Христос, откако излезе од Божествената утроба како уметник, од Мајка Дева се принесува на Отецот како дете, зашто славно се прослави“ (песна од канонот на Утрена на празникот Сретение на Господ Исус Христос).

 

На 15.02.2024 година, денот кога го прославуваме празникот Сретение на Господ Бог и Спасителот наш Исус Христос, во параклисот на светите Пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во ман. „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

На 12.02.2024 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, беше одржан редовниот годишен состанок на Епархискиот управен одбор на Дебарско-кичевската епархија Охрид. На состанокот беа разгледани повеќе суштински прашања од животот на Епархијата од изминатата година, а беа разгледани и повеќе пристигнати писма и акти од други страни. На редовниот состанок беа разгледани и усвоени и Завршната сметка на Епархијата за 2023 година и Предлог буџетот на Епархијата за 2024 година. Состанкот се одржа под претседателство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, а во присуство на членовите на ЕУО на ДКЕ Охрид, и тоа:

Повеќе...

„Облечен во силата од небото, која на чудесен начин слезе врз учениците и очевидците на Словото, си се јавил како апостол, богомудар Тимотее. Затоа со нив пееш, радувајќи се: Сето создание да Го благословува Господа, и да Го превозноси во сите векови“ (песна од канонот на Утрена на св. ап. Тимотеј).

 

Нашата света православна Црква, на 04 февруари го прославува споменот на светиот апостол Тимотеј, еден од седумдесетте апостоли, кои неуморно го проповедаа словото Божјо, не штедејќи ништо од својот живот, па дури ни самиот живот. Нашата, пак, света Дебарско-кичевска епархија, на овој ден има има и друг голем повод, а тоа е именденот на нашиот духовен водач и неуморен проповедник на словото, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. Токму овие два големи поводи, прославата на едниот - апостол Христов од она време, и другиот - Христов проповедник од нашето време, не собраа оваа недела достојно и радосно да ги прославиме. Денот на светиот апостол Тимотеј и на преп. мч. Анастасиј Персиец, како и 35-та Недела по Педесетница, започна да се прославува на 03 февруари 2024 година, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Александар Димоски, свештеникот Роберт Илијевски, еромонахот Никодим и ѓаконот Марко Спасовски. Торжествата продолжија на 04 февруари, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, каде што беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештеникот Горан Ставрески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. Овој ден и именден на нашиот Владика добро ќе го запамети свештеникот Горан Ставрески, кој заслужено и достојно беше произведен во чин протоереј од раката на нашиот Митрополит Тимотеј. По завршувањето на Литургијата, со благослов на Владиката, новиот протоереј Горан се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која подолу интегрално ви ја пренесуваме. Од името, пак, на свештенсвото и верниот народ од овој наш храм, старешината на храмот, протоерејот-ставрофор Сашо Богданоски, а по повод именденот, му подари на Митрополитот Тимотеј прекрасна панагија. Од името на свештенството, монаштвото и верниот народ од нашата Епархија, му го честитаме именденот на нашиот Владика, со желби и молитви кон Господа уште долги години да го прославува, а светиот апостол Тимотеј да го води по вистинскиот пат, за наше и за негово спасение. На многаја лета!

Повеќе...
Страница 1 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Март 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5