„Облечен во силата од небото, која на чудесен начин слезе врз учениците и очевидците на Словото, си се јавил како апостол, богомудар Тимотее. Затоа со нив пееш, радувајќи се: Сето создание да Го благословува Господа, и да Го превозноси во сите векови“ (песна од канонот на Утрена на св. ап. Тимотеј).

 

Нашата света православна Црква, на 04 февруари го прославува споменот на светиот апостол Тимотеј, еден од седумдесетте апостоли, кои неуморно го проповедаа словото Божјо, не штедејќи ништо од својот живот, па дури ни самиот живот. Нашата, пак, света Дебарско-кичевска епархија, на овој ден има има и друг голем повод, а тоа е именденот на нашиот духовен водач и неуморен проповедник на словото, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. Токму овие два големи поводи, прославата на едниот - апостол Христов од она време, и другиот - Христов проповедник од нашето време, не собраа оваа недела достојно и радосно да ги прославиме. Денот на светиот апостол Тимотеј и на преп. мч. Анастасиј Персиец, како и 35-та Недела по Педесетница, започна да се прославува на 03 февруари 2024 година, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Александар Димоски, свештеникот Роберт Илијевски, еромонахот Никодим и ѓаконот Марко Спасовски. Торжествата продолжија на 04 февруари, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, каде што беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештеникот Горан Ставрески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. Овој ден и именден на нашиот Владика добро ќе го запамети свештеникот Горан Ставрески, кој заслужено и достојно беше произведен во чин протоереј од раката на нашиот Митрополит Тимотеј. По завршувањето на Литургијата, со благослов на Владиката, новиот протоереј Горан се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која подолу интегрално ви ја пренесуваме. Од името, пак, на свештенсвото и верниот народ од овој наш храм, старешината на храмот, протоерејот-ставрофор Сашо Богданоски, а по повод именденот, му подари на Митрополитот Тимотеј прекрасна панагија. Од името на свештенството, монаштвото и верниот народ од нашата Епархија, му го честитаме именденот на нашиот Владика, со желби и молитви кон Господа уште долги години да го прославува, а светиот апостол Тимотеј да го води по вистинскиот пат, за наше и за негово спасение. На многаја лета!

Повеќе...

„Верни, со песни денес да го прославиме сепразничниот спомен на Атанасија и Кирила, зашто во бездната на погибелта тие го фрлија измамникот Арија, заедно со Евномија и Савелија, и ги предадоа да горат во вечниот оган, зашто тие неправедно похулија на Спасителовото воплотување. Затоа те воспеваме, Атанасие“ (икос на Утрена на светите Атанасиј и Кирил Александриски).

 

На 31.01.2024 година, денот кога го прославуваме споменот на светите Атанасиј и Кирил Александриски, во манастирот „Св. Атанасиј Велики“, метох на манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Роберт Илијевски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

Верно е словото: тежнее ли некој кон епископство, тој сака добра работа (1. Тим. 3, 1)

 

Еве вака светиот апостол Павле учи за епископството, учејќи не за земната слава на Епископот туку за неговиот подвиг, жртва и љубовта кон Христа и Црквата. Ете таков подвиг и жртва изминативе денови зеде врз себе и многупочитуваниот Архимандрит Никола, од манастирот „Св. Никола“ во с. Мариово, Прилеп, кој со Одлука на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија беше избран за викарен Епископ на Преспанско-пелагониската епархија со титула Епископ Велички. Имено, наречението на новиот Епископ Никола беше извршено на 20 јануари 2024 година, пред Вечерната богослужба, во соборниот храм „Св. вмч. Димитриј Солунски“ во Битола, а потоа новонаречениот Епископ началствуваше на Вечерната богослужба. Утредента, на 21 јануари 2024 година, во Триесет и третата недела по Педесетница (Неделата по Богојавление) и на празникот на св. Григориј Охридски, на светиот Григориј Хозевит и на св. Домника, во истиот храм, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитите Петар, Тимотеј, Агатангел, Јован, Иларион, Јосиф, Григориј и Јосиф, на Епископите Јоаким, Марко, Климент и Јаков, архимандритот Никодим, протоереј-ставрофорите Никола Грамбозов, Никола Христоски, Блаже Цековски и Маријанчо Мадевски, протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски и Тони Кузмановски, игумените Серафим и Агатон, еромонасите Мојсеј и Висарион, протоѓаконите Николче Ѓурѓиноски, Драган Ѓорѓиовски, Влатко Стојменов, Александар Димитријов, Ѓорѓи Делев и Константин Секоски, ѓаконот Драган Иванов и ероѓаконот Јаков. На Литургијата, новонаречениот Епископ Никола, од раката на Архиепископот Стефан и другите Архиереи, беше ракоположен во Епископски чин. По завршувањето на Литургијата, Архиепископот Стефан се обрати кон многубројниот верен народ и новиот Епископ Никола со пригодна беседа, а потоа, на новиот Епископ му го врачи архиерејскиот жезол. На самиот крај, примајќи го тешкиот архиерејски жезол и подвиг врз себе, Епископот Велички г. Никола ја искажа својата пристапна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме. Од името на нашиот Митрополит Тимотеј, чесното свештенство и монаштво и верниот народ од нашата Епархија, му го честитаме чинот на Епископот Никола, со желби и молитви правилно да раководи со словото на вистината, верно и со љубов да го води довереното стадо, за прослава на светата православна Црква, за афирмација на нашата света Македонска православна црква и за спасение на неговата душа. На многаја лета!

Повеќе...

„Кога со Твоето јавување ја просветли вселената, тогаш побегна соленото море на неверувањето, и Јордан што течеше надолу се врати назад, нас издигнувајќи не кон небесата. Но со височината на Твоите Божествени заповеди сочувај не, Христе Боже, по молитвите на Богородица, и помилуј не“ (ипакој на Утрена на празникот на Светото Богојавление).

 

На 19.01.2024 година, денот кога го прославуваме споменот на светото Крштение Христово, на празникот на Светото Богојавление на Господ наш Исус Христос - Водици, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Димче Азески и Љупчи Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Голем Богојавленски водосвет, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон мноштвото верни со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. По завршувањето на Водосветот, свечената Литија се упати на градското пристаниште, каде што беа осветени водите на Охридското Езеро. Се изврши и традиционалното фрлање на светиот Крст во водите на нашето езеро, а Господ благоволи оваа година крстот да го фати Никола Јакимоски од Охрид. Митрополитот Тимотеј потоа ги освети и водите на реката Црн Дрим во Струга, а таму светиот Крст падна во рацете на Дарко Паскоски од Струга. Во продолжение Ви ја пренесуваме беседата на Митрополитот Тимотеј.

Повеќе...

„Со љубовта кон мудроста, си ја обрезал покривката на твојата душа, отче, и со твоите чуда пред светот се покажа како сонце и ги озари мислите на верните, богомудар Василие, тајнику на (Света) Троица, и служителу на Богородица“ (Светилен на Утрена на свети Василиј Велики).

 

На 14.01.2024 година, денот кога го прославуваме празникот Обрезание по тело на Господ наш Исус Христос и споменот на светиот Василиј Велики, во храмот „Св. Никола“ во Враништа, Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Ристе Наумоски, Горан Ставрески и Димитрија Павлески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен и Молебен на Нова Година, а на самиот крај, Митрополитот Тимотеј се обрати кон мноштвото верници со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 9 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5