На 08 април 2010 година, Светли Четврток, во црквата свети Јован Богослов – Канео, во Охрид се служеше света архиерејска Литургија. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители од Охридското архиерејско намесништво. После завршувањето на Литургијата, Владиката заедно со свештенослужителите во дворот од црквата извршија мал Водосвет и го благословија и прекршија празничниот леб. Кон верниот народ, Владиката се обрати со поучно слово кое во целост ви го пренесуваме.

            Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

            Драги браќа и сестри,

            Христос Воскресе!

Sportswear Design | Nike

Повеќе...
Страница 262 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5