На 2 април 2010 година, Велики Петок, вечерта со почеток во 19 часот, во црквата света Богородица -  Перивлепта во Охрид, се изврши оплакувањето Христово со пеењето на статиите. Со богослужбата чиноначалствуваше Владиката г. Тимотеј.

Running sneakers | Nike - Sportswear - Nike Tracksuits, Jackets & Trainers
Повеќе...

На 02 април 2010 година, Велики Петок, утрото кога се читаат Царските Часови, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј богослужеше во црквата света Богородица – Каменско. На вечерната беше изнесена светата Плаштаница во средината на храмот.

Sports Shoes | Nike Off-White

Повеќе...

На 01 април 2010 година, Велики Четврток, во црквата свети Ѓорѓи во Охрид, во спомен на востановувањето на светата Тајна Причест, Надлежниот Митрополит г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештено служители служеше света Василиева Литургија. Верниот народ подготвен со пост и молитва пристапи кон светиот Путир и се причести со Телото и Крвта Христови. После завршувањето на Литургија, во средината на храмот, Владиката заедно со останатите свештенослужители извршија Маслосвет.

Buy Sneakers | nike fashion
Повеќе...

На 31 март 2010 година, Велика Среда, во црквата света Богородица – Каменско во Охрид се служеше Литургија на Претходноосветените Дарови. Со светата Литургија чиноначалствуваше надлежниот Митрополит г. Тимотеј во сослужение на: архимандрит Нектариј, јереј Сашо Ристески, јереј Димче Азески и ѓакон Николче Ѓурѓиноски.

Sports brands | Nike Shoes
Повеќе...

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ ЗА 2010 ГОДИНА

29.03.2010 ВЕЛИКИ ПОНЕДЕЛНИК

НАУТРО: Утрена, часови и Архиерејска Преждеосвештена литурги-ја, едноцрквие во црквата „Света Богородица“ – Каменско, со почеток во 7 часот.

ВЕЧЕРТА: Бдение со „Последование на Женихот“, едноцрквие во црквата „Света Богородица“ – Каменско, со почеток во 17 часот.       

30.03.2010 ВЕЛИКИ ВТОРНИК

НАУТРО: Утрена, часови и Преждеосвештена литургија, едноцрквие во црквата „Света Богородица“ – Каменско, со почеток во 7 часот.

ВЕЧЕРТА Бдение со „Последование на Женихот“, едноцрквие во црквата „Света Богородица“ – Каменско, со почеток во 17 часот.

31.03.2010 ВЕЛИКА СРЕДА

НАУТРО: Утрена, часови и Архиерејска Преждеосвештена литургија, едноцрквие во црквата „Света Богородица“ – Каменско, со почеток во 7 часот.

ВЕЧЕРТА Мало повечерие со канон во сите цркви во Охрид, со почеток во 17 часот.

01.04.2010 ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК

НАУТРО: Утрена со Василиева Архиерејска литургија со општ маслосвет, во црквата „Свети Ѓорѓи“ – Охрид, со почеток во 7 часот, а богослужби ќе има во сите парохиски цркви во Охрид.

ВЕЧЕРТА: Бдение со читање на 12 Страсни Евангелија, во сите градски цркви, со почеток во 18,30 часот.

02.04.2010 ВЕЛИКИ ПЕТОК

НАУТРО: Царски часови со Вечерна богослужба и изнесување на Светата Плаштаница, со почеток во 7 часот.

Митрополитот г. Тимотеј ќе богослужи во црквата „Света Богородица“ – Каменско.

ВЕЧЕРТА: „Оплакувањето и опело на Христа“, почеток во 19 часот.

Митрополитот г. Тимотеј ќе богослужи во црквата „Света Богородица“ – Перивлепта, Варош.

 03.04.2010 ВЕЛИКА САБОТА (ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО)

Воскресна богослужба во сите градски цркви со почеток во 23.30ч. Митрополитот г. Тимотеј ќе богослужи во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ – Плаошник, со почеток во 23.30 часот.

04.04.2010 НАУТРО: Втора света литургија во црквата „Света Богоро-дица“ – Каменско, со почеток во 8.00 часот.

 04.04.2010 ВЕЛИГДЕН

Второ Воскресение со читање на Светото Евангелие на повеќе странски јазици, и делење на велигденски јајца со почеток во 17 ч.

Вечерна Архиерејска богослужба во црквата Св. Софија“– Охрид. 

05.04.2010 II ДЕН ВЕЛИГДЕН (ПОНЕДЕЛНИК)

Утрена со Златоустова литургија во сите цркви, со поч. во 7.30 ч.

Архиерејска литургија во црквата Св. Петар и Павле“ – Кичево.

06.04.2010 III ДЕН ВЕЛИГДЕН (ВТОРНИК)

Утрена со Златоустова литургија, во сите цркви, со поч. во 7.30 ч.

За Варош, во црквата „Свети врачи Козма и Дамјан“.

07.04.2010 БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СРЕДА)

Архиерејска литургија во црквата „Света Софија“ – Охрид, едноцрквие за Охрид, со почеток во 9.00 часот.

08.04.2010 СВЕТЛИ ЧЕТВРТОК

Архиерејска литургија во црквата „Св. Јован“ – Канео, едноцрквие за Охрид, со почеток во 9.00 часот.

09.04.2010 ИСТОЧЕН ПЕТОК - БАЛАКЛИЈА

Света Архиерејска литургија во црквата „Света Богородица“ – Каменско, едноцрквие за Охрид, со почеток во 9.00 часот.

 11.04.2010  ТОМИНА НЕДЕЛА

Преосветување на Светиот Престол и света Архиерејска литургија во црквата „Свети Никола“ - Долна Маала – Охрид, со почеток во 8.30 часот.

ОД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ДЕБАРСКО-КИЧЕВСКА ЕПАРХИЈА - ОХРИД

affiliate link trace | Jordan
Страница 263 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5