„Твојата смрт е навистина чесна пред Господа, славен Науме, оти, откако животот го исполни со благочестие и чистота и, изобилувајќи со секое благочестие, од нив ти се приложи обожение преку заедничарење. Затоа се молиме да им дарува на душите наши мир и милост голема“ (хвалитна стихира на Утрена на преп. Наум Охридски Чудотворец).

 

Споменот на преподобниот Наум Охридски Чудотворец и оваа година, во деновите на очекување на Рождеството на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, беше торжествено дочекан во Светинаумовиот манастир на водите на Охридското Езеро. Празнувањето на овој наш молитвеник и застапник пред Свеишниот Бог започна ден претходно, на 04.01.2023 година, со свечена Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. Утредента, на 05.01.2022 година, торжествата продолжија со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Атанас Казанџиски и Димче Азески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Надлетувајќи ги црковните цвеќиња, како птица гнездо, која лета високо како ангел, Николае преблажени, непрестајно викаш кон Бога за сите нас, кои сме во неволји и искушенија, и нѐ избавуваш со твоите молитви“ (хвалитна стихира на Утрена на празникот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец).

 

На 19.12.2022 година, денот на светлиот спомен на светиот Николај Мирликискиот Чудотворец, во храмот „Св. Никола Геракомија“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Никодим, свештеникот Васил Михајлоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Како пчела слета во Карејската лавра и мудро влегувајќи таму, ги собра Божествените добра и медот на доблестите. Отче, подај им смирение на сите кои верно те чествуваат, те величаат и ти пеат славословија, биди им и по смртта поткрепа на оние кои те почитуваат“ (седален по полиелеи на Утрена на преп. Нектариј Битолски).

 

Споменот на преподобниот отец наш Нектариј Битолски и оваа година беше свечено прославен во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, чиј игумен, архимандритот Нектариј, го носи токму името на овој голем подвижник. Празнувањето започна на 17.12.2022 година, во вечерните часови, со свечена Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и ѓаконот Марко Спасовски. По Вечерната богослужба и петтолебието, беше прекршен и празничниот колач во слава и чест на преподобниот Нектариј Битолски, а по повод именеденот на отец Нектариј. Торжествата продолжија утредента, на 18.12.2022 година, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноналаствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон присутните верници со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Откако ги порази сите непријателски оружја, великомаченику Георгие, ти си ја уништил идолската лага, извикувајќи: Пејте Му, луѓе, на Христа Бога, и превозносете Го во вековите“ (песна од канонот на Утрена на св. вмч. Георгиј Победоносец).

 

На 09.12.2022 година, денот на славниот спомен на светиот великомаченик Георгиј Победоносец и на преп. Алимпиј Столпник, во храмот „Св. вмч. Гоергиј“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначакствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати во преполниот храм со пригодна беседа, којашто во целост ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Преку мудроста на твоите зборови, верата си ја објаснил, оче, и луѓето кои се одвратија од прелеста многубожечка, си ги научил да ја чествуваат Троица несоздадена“ (песна од канонот на Утрена на свети Климент Охридски Чудотворец).

 

На 08.12.2022 година, денот кога го славиме споменот на сепреподобниот и светол проповедник, светиот Климент Охридски Чудотворец, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник, во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Кирил Јованоски, свештеникот Атанас Казанџиски, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 12 од 263

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5