На 19.09.2023 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, оствари средба со Неговото Високопреосвештенство Архиепископот на Михаловце и Кошице (Словачка) г. Јурај. На средбата, беше постапено и според Одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА, со која беше дозволено и благословено, а според барањето на Словачкиот Архиепископ, да се дадат дел од моштите на свети Климент Охридски Чудотворец. Архиепископот г. Јурај ги прими моштите од нашиот Митрополит Тимотеј, а како благодарност му подари прекрасна панагија. 

Повеќе...

На 13.09.2023 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј оствари средба со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Старозагорски г. Кипријан, од Бугарската православна црква, кој беше придружуван од своите блиски соработници. 

Повеќе...

„Откако се собравме, верни, да го прославиме посредникот меѓу законот и благодатта, оти тој ни проповедаше покајание, смело и јавно го укори ирода, и главата му беше отсечена. И сега, живеејќи со ангелите, се моли на Христа да се спасиме“ (седален на Утрена на празникот Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител).

 

На 11.09.2023 година, денот кога го славиме празникот Отсекување на чесната глава на светиот славен пророк, Претеча и Крстител Јован, во манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски манастир, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Епископот Антаниски г. Партениј, игумен на манастирот, Архимандритите Доситеј и Кирил, еромонасите Макариј, Еразмо и Григориј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконите Порфириј и Силуан. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„На Твојот животворен Крст непрестајно клањајќи се, Христе Боже, тридневното Воскресение Твое го славиме, зашто со него си ја обновил распаднатата човечка природа, Сесилен, и си го обновил патот кон небесата, како единствен добар и Човекољубец“ (стихира на Господи повикав... на Воскресна Вечерна, глас 4-ти).

 

Тринаесеттата недела по Педесетница, и празникот на св. апостол Тадеј и св. мч-ца Васа Солунска, оваа година го одбележавме во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Кнежино, Кичево. Славословијата за Господа започнаа  на 02.09.2023 година, во попладневните часови, со Воскресна вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски и свештениците Горан Ставрески, Александар Матески и Александар Крстаноски. Празнувањето продолжи утредента, на 03.092023 година, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуаше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Горан Ставрески и Александар Матески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме. 

Повеќе...

„Преподобни, ти се покажа како многусветла ѕвезда за монасите и сигурна скала, предел за воздржување и пресветло огледало за расудување. Затоа бараме разрешување на гревовите на оние кои го слават твојот спомен, преблажени отче, кој стоиш пред Господа“ (седална стихира на Урена на преп. Јоаким Осоговски).

 

На 29.08.2023 година, денот кога го прославуваме споменот на светиот пустиножител преподобниот Јоаким Осоговски, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Илија Димитриевски и Никола Христоски, еромонахот Никодим и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 12 од 278

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Април 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3