По повод јубилејот 150 години од изградбата на црквата посветена на св. Арахангел Михаил во Струшкото село Ташмаруништа, во присуство на многуброен верен народ, надлежниот Митрополит Дебарско-кичевски и плаошко струшки г. Тимотеј во сослужение на повекемина свештеници од стушкото и охридското архиерејско намесништво, отслужи света Литургија. По завршувањето на Литургијата, Владиката кон многубројниот народ се обрати со празнично слово.

Nike Sneakers | Men’s shoes
Повеќе...

Владиката Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на свештенството од парохиската црква „Св. Богородица – Каменско“ од Охрид, свештениците Љупчо Симиџиоски и Сашо Богдановски, како и свештеникот Игор Никовски и ѓаконот Димче Азески, во попладневните часови отслужи Мало Повечерие со Акатист на Пресвета Богородица.

affiliate tracking url | Air Jordan 1 Retro High OG "UNC Patent" Obsidian/Blue Chill-White For Sale – Fitforhealth

Повеќе...

Благовештение – објавувањето на благата вест за Христовото раѓање и за почетокот на нашето спасение, како што се пее во тропарот на празникот, во Охрид свечено беше прославен со света, божествена архиерејска Литургија во катедралната црква на охридските архиепископи, „Света Софија“.

На светата Литургија чиноначалствуваше Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќе свештенослужители од епархијата.

 

jordan Sneakers | Nike
Повеќе...

Во четвртата недела од светата Четириесетница, посветена на свети Јован Лествичник, Владиката Дебарско-кичевски г. Тимотеј со свештенослужители од Охридското и Струшкото архиерејско намесништво, отслужи света Литургија во соборната градска црква „Св. Ѓорѓи“ во Струга.

jordan Sneakers | Air Jordan Release Dates 2020

Повеќе...

Третата недела од светата Четириесетница во Дебарско-кичевската епархија, Охридското архиерејско намесништво беше прославена со архиерејска Литургија, отслужена во манастирот „Св. Климент Охридски и вмч. Пантелејмон" на Плаошник – Охрид.

На светата Литургија чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј и свештениците Игор Никовски и Никола Христоски, како и ѓаконот Димче Азески.

Authentic Sneakers | Nike

Повеќе...
Страница 281 од 282

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Мај 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31