„На огнена колесница, на облак се вознесе и во светловидна страна премина, Илие Тесвиќанецу, откако ги посрами безбожните пророци. И, како што небото со збор го врза, така разреши ги и нашите гревови, со твоите молитви кон Господа, и спаси ги нашите души“ (стихира по Евангелие на Утрена на празникот на св. пророк Илија).

 

И оваа година, во нашата Епархија торжествено беше прославен нашиот голем верски и национален празник на светиот пророк Илија - Илинден и на светите Пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, а според традицијата, централното празнување се одржа во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичево. Празнувањата започнаа на 01 август во вечерните часови, со празнична Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Макариј, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужен и парастос за сите кои ги положиле своите животи во сите буни, востанија и војни, а за одбрана на нашата Татковина и за светата православна вера.

Повеќе...

„Украсена со убавините на девството, се овенча со нетлени венци, девице Марино; обоена, пак, со крвта на мачеништвото, откако се просветли со чудесата на исцеленија, набожно ја прими честа за победата на твоето страдање, маченице“ (кондак на Утрена на св. вмч-чка Марина).

 

На 30.07.2023 година, во Осмата недела по Педесетница и на празникот на св. вмч-чка Марина и преп. Леонид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритите Доситеј и Кирил, еромонасите Макариј и Еразмо, свештениците Горан Ставрески и Миле Ангеловски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконот Силуан, изврши осветување на новиот храм „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Ростуше, Дебарско. Храмот се изгради по иницијатива и идеја на Епископот Партениј, во соработка со архитектите Владимир и Искра Лековски од Скопје. Истиот се градеше од 2011 до 2023 година, во спомен на стариот срушен храм, а со помош на благочестивите дарители. Храмот е живописан од зографот Славчо Петковски од Битола и од зографите од Бигорскиот манастир и од манастирот „Св. вмч. Георгиј“ Рајчица. Иконите се дело на зографот Владислав Коцарев од Охрид. По осветувањето на храмот беше отслужена и првата Литургија во истиот, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме. На чинот на осветувањето присуствуваше и Министерот за внатрешни работи на РСМ, г-дин Оливер Спасовски.

Повеќе...

„Твојата свештена риза, со којашто си го покривала твоето свето тело, Чиста и Богоблагодатна, на сите верни си им ја дарила како облека на нераспадливоста; со љубов го празнуваме нејзиното полагање, и со страв ти викаме: Радувај се, чиста Дево, пофалбо на христијаните“ (кондак на Утрена на празникот Полагање на ризата на Пресвета Богородица во Влахерна).

 

Сенепорочната и единствена благословена, Пресветата Мајка Божја, која се покажа почесна од херувимите и пославна од серафимите, нѐ удостои нас грешните и недостојни раби, по долги години и поминати цели генерации, повторно да го видиме обновен манастирскиот храм во Заум, с. Трпејца, Охрид, посветен на празникот Полагање на ризата на Пресвета Богородица во Влахерна, на уште еден спомен на нејзините преизобилни чуда. Имено, откако пред неколку години беше возобновен манастирскиот конак во Заумскиот манастир, по молитвите на Мајката Божја, а со Божјиот благослов и благодат, оваа година засветли во сиот свој сјај и центарот на манастирот - Богородичниот преукрасен храм, кој после долги години осквернавеност и запуштеност, беше облечен во ново достојно руво. Откако беа завршени конзерваторските и архитектонските работи од страна на надлежните институции, со благослов на нашиот Митрополит Тимотеј, храмот беше и целосно внатрешно обновен, поточно беше поставен нов мермерен под, нов мермерен иконостас со нови икони, а беше поставен и нов престол. 

Повеќе...

„Како два светилника го просветчлувате она што е под небото; движени од Духот, богоносци, сета твар ја обиколувате, и оние кои лежат болни на постела ги посетувате, и од неволји избавувате“ (песна од канонот на Утрена на празникот на светите бесребреници Козма и Дамјан).

 

На 14.07.2023 година, на денот кога си спомнуваме на светите бесребреници Козма и Дамјан, кои биле мачени во Рим, во храмот „Св. Козма и Дамјан“ во Пештани, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Ристе Ристевски и Александар Димоски, свештениците Атанас Казанџиски, Димче Азески и Сашо Целески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Да го воспееме сите врвот на апостолите, божествените Петар и Павле, светилници на вселената, проповедници на верата, труби на Божјата наука, толкувачи на учењата, столбови на Црквата и разорители на лагата“ (светилен на Утрена на празникот на св. апостоли Петар и Павле).

 

На 12.07.2023 година, денот кога ги празнуваме светите славни, сефалени и првоврховни апостоли Петар и Павле, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 14 од 278

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Април 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3