„Пријдете да ја воспееме Мајката Спасителова, која и по раѓањето се покажа Дева: Радувај се, жив граде на Царот и Бог, во Кого Христос поживеа и спасението го изврши. Со Гавриила да запееме, со пастирите да прославиме, викајќи: Богородице, моли Го воплотениот од тебе, да се спасиме“ (хвалитна стихира на Утрена на Собор на Пресвета Богородица).

 

На 08.01.2024 година, денот кога го прославуваме празникот Собор на Пресвета Богородица, во храмот „Пресвета Богородица Челница“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

Христовото Рождество е радост за небото и земјата, зашто од Дева се роди Словото - Спасителот на светот, Кој дојде во светот за да го избави човекот од гревот и смртта. А кој може повеќе и почисто да се радува на Богомладенецот од оние најчистите по срце - децата, кои и оваа година со радост и неискажлива среќа дојдоа кај Дедо Владика да му го честитаат Рождеството Христово со поздравот: Христос се роди! Како и секоја година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, приреди прием за свештенството и најмладите од Епархијата, а на нивниот радосен поздрав, Митрополитот Тимотеј им возврати со Божикно пакетче.

Повеќе...

„Нѐ посети од висините нашиот Спасител: Он е Сонцето Кое изгрева и е посветло од секое сонце; а ние, кои сме во темнина и смртна сенка, ја најдовме Вистината, зашто Господ се роди од Дева“ (Светилен ан Утрена на Рождество Христово - Божик).

 

На денот кога нашиот Спасител Христос се раѓа по тело од Пресветата Дева, на денот кога Словото стана тело и Беспочетниот влегува во времето, на пресветлиот празник на Рождеството Христово - Божик, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Игор Никовски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. На Божикната Литургија присуствуваше и Претседателот на владата на РСМ, г-дин Димитар Ковачевски. По завршувањето на Литургијата, беше прочитано и Божикното послание, испратено до сите верни чеда на Македонската православна црква - Охридска архиепископија од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА. Истото ви го пренесуваме во целост. 

Повеќе...

„Кога Господ Исус се роди од Света Дева, се просветли вселената: пастирите свиреа, мудреците се поклонуваа, ангелите пееја, Ирод се вознемири, зашто Бог се јави во тело, Спасителот на душите наши“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна на Роджество Христово).

 

Во навечерието на торжествениот празник на Рождеството Христово, на Бадник, на 06.01.2024 година, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Стевче Тошевски, свештениците Ристо Камбуроски, Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, беа осветени бадниковите гранчиња, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост. 

Повеќе...

„Преподобен (Науме), кој и сега достојно го благовестиш прекрасниот мир кој секаков ум надминува, дивите народи мизиски, кои беа како диви ѕверови, си ги ставил во прегратките Христови, Затоа испроси непоколеблив мир и милост голема“ (седален на Утрена на преп. Наум Охридски Чудотворец).

 

Празнувањето на големиот охридски светија, преподобниот Наум Охридски Чудотворец, започна на 04.01.2024 година, во вечерните часови, во Светинаумовиот манастир на Охридското Езеро, со Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Димче Азески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. Празнувањето на големиот подвижник и чудотворец продолжи утредента, на 05.01.2024 година, во истиот манастир, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Атанас Казанџиски и Димче Азески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме. 

Повеќе...
Страница 3 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Февруар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1