На 08 април 2010 година, Светли Четврток, во црквата свети Јован Богослов – Канео, во Охрид се служеше света архиерејска Литургија. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители од Охридското архиерејско намесништво. После завршувањето на Литургијата, Владиката заедно со свештенослужителите во дворот од црквата извршија мал Водосвет и го благословија и прекршија празничниот леб. Кон верниот народ, Владиката се обрати со поучно слово кое во целост ви го пренесуваме.

            Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

            Драги браќа и сестри,

            Христос Воскресе!

Sportswear Design | Nike

Повеќе...
Страница 257 од 278

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Април 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3