„Господи и Владико на мојот живот, не давај ми дух на мрзливост, изнемоштеност, властољубивост и празнословие“ (молитва од св. Ефрем Сирин).

 

На 26.02.2023 година, во вечерните часови, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена Вечерна богослужба, на којашто во присуство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, началствуваше архимандритот Нектариј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Горан Ставрески и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрлано ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Страдалнику Харалампие, ти се покажа како столб на Црквата, неизгаслив светилник на вселената и, откако болсна посветло од сонцето, ја прогонуваш идолската темнина; славен маченику, моли Го Христа Бога, да ни дарува милост голема“ (седален на Утрена на празникот на светиот маченик Харалампиј).

 

На 23.02.2023 година, на празникот на светиот маченик Харалампиј, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отлсужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски, Љупчо Бакрачески и Драган Шуминоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, според востановениот обичај беше осветен медот, а потоа Митрополитот Тимотеј се обрати кон присутните верници со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Богомудар свети Партение, чудотворче Богоносецу, ти си ја примил Божествената благодат да правиш чудеса, очистувајќи ги сите страсти на верните, и изгонувајќи ги духовите на лукавството. Поради тоа те воспеваме, како тајник на големата благодат Божја“ (кондак на Утрена на споменот на св. Партениј Лампсакиски).

 

На 20.02.2023 година, денот кога го прославуваме споменот на светиот Партениј Лампсакиски, како и по повод именденот на игуменот на манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски манастир, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, во Бигорскиот манастир беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, од Цариградската патријаршија, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритите Доситеј, Матеј и Херувим (двајцата од Грчката православна црква), еромонасите Макариј, Ефросиниј и Кирил, свештениците Златко Пуреовски, Павел Крцоски и Миле Ангелоски и ероѓаконите Порфириј и Силуан. По завршувањето на Литургијата беше осветено празничното коливо, а Митрополитот Кирил го дарува нашиот Митрополит Тимотеј со сребрен медалјон изработен по повод 30 години од патријархувањето на Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. Вартоломеј, притоа изразувајќи благодарност за топлиот пречек во Бигорскиот манастир и пренесувајќи ги поздравите од Неговата Сесветост. На овие искрени зборови, со истата топла благодарност возврати и нашиот Митрополит, кој возврати на поздравите на Неговата Сесветост, со очекување дека набрзо ќе го посети древниот балкански Ерусалим - градот Охрид. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот се обрати со пригодна беседа кон присутните верници, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

Почитувани верници, во прилог Ви ја пренесуваме беседата од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изговорена на Вечерната богослужба во капелата во Митрополитската резиденција во Охрид, а по повод празникот Сретение Господово. 

Повеќе...

Возљубени браќа и сестри, 

Во прилог Ви го испраќаме апелот за помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес што ги зафати регионите на Сирија и Турција. Следејќи ги заповедите на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, дека треба да го љубиме нашиот ближен како себеси и да бидеме милосрдни како нашиот Отец небесен, Ве повикуваме сите ние да им излеземе во пресрет, според нашите можности, на нашите браќа и сестри во Сирија и Турција, кои се наоѓаат во тешки страдања во овие моменти. 

Повеќе...
Страница 13 од 268

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4